Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Washington Times: Polské sny o Fort Trump skončily

Washington Times: Polské sny o Fort Trump skončily

Sen o kamenné poctě prezidentu Trumpovi v Polsku je mrtvý a jeho zastánci nyní bagatelizují, že vůbec kdy byl takový plán na stole.

Rozestavěná základna v Redzikowu
1. prosince 2020 - 07:20

Plány o „Fort Trump“, stálé americké vojenské základně, kterou polská vláda zjevně toužila zaplatit, když se tato myšlenka poprvé objevila v roce 2018, byly definitivně nahrazeny mnohem širším obranným paktem. Podle dvoustranné dohody o posílené obranné spolupráci (EDCA) podepsané v srpnu USA zvýší svou rotační vojenskou přítomnost ve strategicky důležitém evropském státě na západní hranici Ruska na přibližně 5 500 vojáků.

I když se Trump snaží přepracovat přítomnost amerických jednotek v Německu a dalších částech Evropy, Pentagon říká, že podniká další kroky k posílení americké stopy v Polsku, včetně přesunu stovek vojáků americké armády z V sboru z Kentucky do nového zámořského velitelství v polském městě Poznaň.

Dohoda EDCA však nezmiňuje novou fyzickou vojenskou základnu v Polsku. Zdá se, že tento koncept byl během jednání v roce 2019 odsunut do pozadí.

Polští představitelé nyní říkají, že „Fort Trump“ byl vždy spíše symbolickým konstruktem než skutečným a byl zamýšlen jako termín, který by popisoval zvýšenou vojenskou angažovanost USA v zemi od doby, kdy se Trump ujal úřadu před čtyřmi lety.

„Název„ Fort Trump “ byl rétorickým uvažováním, jehož cílem bylo stručně popsat, čeho chce Polsko dosáhnout v oblasti národní bezpečnosti - stálá americká vojenská přítomnost v Polsku a větší přítomnost v regionu,“ uvedlo polské velvyslanectví ve Washingtonu v prohlášení pro The Washington Times. „Název se neobjevil v žádných oficiálních dokumentech ani v dohodách podepsaných mezi Polskem a Spojenými státy, jako je [EDCA] podepsané 15. srpna 2020."

„Dohody a prohlášení, které byly podepsány mezi našimi dvěma zeměmi, neurčují jediné místo, kde budou rozmístěny americké jednotky, ale spíše předpokládají rozložení různých vojenských jednotek na více místech v Polsku," uvádí se v prohlášení.


Připomeňme, že podle dohody EDCA Polsko poskytne vojenskou infrastrukturu, která v případě možné hrozby umožní okamžitý přesun dalších amerických sil do Polska, takže celkový počet amerických vojáků v Polsku dosáhne 20 000.

Podle dohody Polsko poskytne Američanům ubytování, stravu, každoročně stanovené množství pohonných hmot a vybrané prvky podpory při skladování vybavení a zbraní a provozu použité infrastruktury zdarma. Náklady na tyto činnosti byly odhadnuty na přibližně 500 milionů zlotých ročně. Tato částka však nebere v úvahu náklady na budování a renovaci infrastruktury, které Polsko přijalo. Ke smlouvě je připojen seznam více než 100 projektů, které má Polsko realizovat - to zahrnuje terminály pro cestující na letištích v Katovicích a Krakově nebo výstavba vzletové a přistávací dráhy na letišti v Krakově.

(rp,prvnizpravy.cz,washingtontimes,foto:arch.)