Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Příběh milionů zabitých norků v Dánsku pokračuje: musí se exhumovat!

Příběh milionů zabitých norků v Dánsku pokračuje: musí se exhumovat!

Po zabití milionů norků kvůli riziku šíření mutované koronavirové infekce zvažuje dánská vláda exhumaci těl zabitých kožešinových zvířat.

Ilustrační foto
1. prosince 2020 - 11:04

V Dánsku byly miliony norků zabity a pohřbeny kvůli riziku šíření koronaviru. Úřady země nyní uvažují o nutnosti exhumace, protože, jak uvedl německý časopis Der Spiegel, hrozí nebezpečí kontaminace zdrojů pitné vody.

Mnoho stran v Kodani se obává, že při rozkladu usmrcených kožešinových zvířat dojde k produkci fosforu a dusíku, což by mohlo vést ke kontaminaci pitné vody nebo vody vhodné ke koupání. Nový ministr zemědělství Rasmus Pren vyjádřil podporu myšlence exhumovat norky. Vláda, stejně jako všichni ostatní, nechce, aby norci způsobovali znečištění nebo jiné problémy, uvedl.

Spolu s dalšími stranami v parlamentu a odpovědnými útvary bude ministerstvo analyzovat, zda je to správné rozhodnutí, vykopat norky a spálit je.


Jak připomíná německý časopis, Dánsko se rozhodlo pozabíjet kožešinová zvířata v důsledku infekce mutovanou formou koronaviru. Před několika dny však byla jejich mrtvá těla opět na povrchu Země a byla tam vytlačena plyny vznikajícími během rozkladu.

Ministr poznamenal, že takový krok jako exhumace vyžaduje souhlas dánské agentury odpovědné za ochranu životního prostředí. Tato myšlenka však již byla projednána v parlamentu a získala podporu většiny.

Podle posledních údajů byly v Dánsku zabity a pohřbeny miliony norků. Dánská vláda se počátkem listopadu rozhodla zabít v zemi až 17 milionů norků, poté, co byla na některých farmách s norky v severním Jutsku objevena mutovaná forma koronavirové infekce, kterou lze přenést na člověka. Z tohoto důvodu hrozilo nebezpečí, že mutace viru způsobí, že budoucí očkování bude neúčinné, vysvětlil časopis.

Vláda se nyní domnívá, že mutovaná forma viru byla odstraněna. V průběhu příběhu o zabíjení norků rezignoval tehdejší dánský ministr zemědělství Morgens Jensen. Před tím připustil, že zabití všech norků, včetně zdravých, bylo spácháno bez nezbytných právních důvodů.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)