Svátek má: Bedřich

Byznys

Velikost textu:

Česká pošta nechystá masivní vyhazov. Managementu klesne mzda

Česká pošta nechystá masivní vyhazov. Managementu klesne mzda

„Česká pošta nechystá masivní propouštění. Managementu klesne mzda o 5 %.  Úsporu pošta využije k navýšení mezd pošťáků," je napsáno v tiskové zprávě, kterou vydalo Ministerstvo vnitra po jednání ministra a představiteli a odboráři České pošty, která avizovala propouštění asi 1500 zaměstnanců.

Česká pošta v zimě
29. listopadu 2020 - 08:30

„Česká pošta se v příštím roce nechystá propustit 2300 pošťáků, jak informovala některá média. Státní podnik však přesto musí reagovat na aktuální situaci včetně stamilionových nákladů, které musel navíc zaplatit kvůli zajištění služeb během pandemie covid-19," je uvedeno dál v ministerské tiskové zprávě.

„Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) 27. listopadu 2020  jednal s generálním ředitelem České pošty Romanem Knapem a zástupci poštovních odborů o situaci ve státním podniku. Ministr vnitra, generální ředitel i odboráři se shodli, že státní podnik je ve složité situaci, a to kvůli nedostatečné kompenzaci státu za objednané služby v minulých letech, poklesu počtu listovních zásilek i koronavirové krizi," píše se ještě v ministerské zprávě.

Jak říkám ...
„Děkuji zaměstnancům pošty za to, jak zvládli zajistit poštovní služby během krize. Ujišťuji, že žádné masivní propouštění pošta nechystá. Přesto je nutné pokračovat v restrukturalizaci podniku,“ vysvětlil Hamáček s tím, že nutná restrukturalizace se dotkne maximálně několika set doručovatelů.

Ministr vnitra upozornil, že počty 2300 propuštěných pošťáků, které se v minulých dnech objevily v médiích, jsou nepřesné. Reálně se dle České pošty uvažuje o čísle 1500. V tom je započítáno 200 odchodů do důchodu, 200 administrativních pracovníků a 400 nepoštovních zaměstnanců. Ze 700 poštovních doručovatelů, kterých se restrukturalizace v jarních měsících příštího roku má týkat, dostane navíc 400 nabídku na přechod do segmentu balíkoven, který na rozdíl od listovních zásilek roste. Propouštění se nebude týkat samoživitelek ani dalších zaměstnanců, pro které by to znamenalo sociální otřes. Pošta se bude podílet i na přípravě rekvalifikačních programů.

Jak říkám ...
„Nejcennější, co pošta má, jsou lidé. Těch je dnes 27 tisíc. Budu chtít, aby vláda poště kompenzovala 750 milionů, které pošta musela vynaložit navíc kvůli covidu-19. Úsporu chceme použít na zvýšení platů pošťáků o 5 %,“ doplnil ministr vnitra.

Mzdy managementu

Pošta současně sníží platy managementu podniku o 5 % a tyto úspory využije k navýšení mezd řadových zaměstnanců. Přestože v minulém roce došlo k plošnému nárůstu platů pošťáků o 5 % a rok předtím o 10 %, mzdy jsou stále pod celostátním průměrem.

Jak říkám ...
„Mám zadání dostat poštu z ekonomických obtíží. Plánovanou ztrátu jsme nepřekročili, covid-19 ale situaci zkomplikoval. Pokud musíme přistoupit ke snižování počtu zaměstnanců, snažíme se maximálně využívat přirozené fluktuace a odchodů,“ řekl Roman Knap, podle kterého se počet zaměstnanců za poslední dva roky přirozenými odchody a zastavením náborů snížil cca o 2000.Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu Prvnizpravy.cz   zde ...


(ps, Prvnizpravy.cz, Ministerstvo vnitra, foto: ps)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
529
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
707.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
678
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
800
PHILIP MORRIS ČR A
15380
O2 C.R.
255
UNIPETROL
382.5
VIG
581