Jiří Valenta: Plzeňský kraj zasahuje gigantická kumulace veřejných funkcí

KOMENTÁŘ

Politická odpovědnost a poctivý výkon zastupitelského mandátu směrem ke všem občanům Plzeňského kraje nejsou atributy, které bychom mohli najít u všech zvolených zastupitelů Plzeňského kraje.

1. prosince 2021 - 07:00
Po zcela nehorázném a nedemokratickém uzurpování si drtivé většiny míst ve výborech, jakožto pracovních orgánech zastupitelstva a nepochopitelné ignoraci opozice, která vyšla z krajských voleb jen o něco slabší než samotná koalice se nyní, ovšem v plné nahotě, objevuje problém další. A tím je až nehorázná kumulace veřejných funkcí některými koaličními zastupiteli, týkající se postů nejen tzv. neuvolněných, ale především těch uvolněných.

Již před říjnovými sněmovními volbami to nebylo v tomto ohledu na západě Čech vůbec slavné. Koaličním zastupitelům, přestože to platný Etický kodex zatupitelstva kraje zřetelně zapovídá, amorální a nepřijatelná kumulace veřejných funkcí prostě nikterak nevadí. I přes zcela jasnou formulaci nelze bohužel dodržování ustanovení kodexu jakkoliv vynucovat, spíše se v jeho obsahu jedná o morální apel, který tak mohou někteří “filutové” prakticky nepostižitelně “hodit zcela za hlavu”.

A tak veřejnost v Plzeňském kraji mohla, a stále bohužel může, registrovat modelové případy zastupitelů, u nichž by k řádnému výkonu všech jejich funkcí nestačilo, ani kdyby měl den násobně více hodin, než má! A začít lze “od hlavy”, kdy hejtmanka kumulovala, jistou dobu, svoji funkci s výkonem poslaneckého mandátu, přičemž její náměstek, Karpíšek je stále současně starostou obce Vejprnice a k tomu dokonce senátorem, další náměstek Salvetr, se živí ještě jako starosta Klatov. Funkce ale kumuluje i místostarostka jednoho z velkých plzeňských obvodů, která se stala předsedkyní výboru zastupitelstva. Ta je, stejně jako výše zmínění, členkou subjektu ODS s podporou TOP 09.Ovšem zcela bezkonkurenčním unikátem celorepublikového formátu, je sice dnes řadový zastupitel Plzeňského kraje, dříve ale i náměstek hejtmana, sedící současně ve dvou výborech, primátor města Plzně, staronový poslanec, donedávna předseda sněmovního Podvýboru pro kulturu, k tomu i člen mnoha dalších a dalších veřejných orgánů a institucí. Martin Baxa je v současné době také dokonce žhavým kandidátem na post ministra kultury a veřejnost bude tedy s napětím očekávat, zda se, po jeho velice pravděpodobném jmenování, vůbec některých svých funkcí vzdá. Nebo, že by se zase funkce šikovně “kloubily”? To snad již ne!
K již zmíněným náměstkům hejtmanky, kteří jsou pro výkon funkce tzv. neuvolněni, je třeba dodat, že jejich plat na kraji by měl činit 72 tis. Kč, ale v případě jejich uvolnění by, dle příslušného zákona, měli nárok “pouze” na 47 tis. Kč, resp. 40 % platu uvolněného náměstka. Z toho paradoxně vyplývá, že za méně práce a také méně vynaloženého času lze dokonce získávat i více peněz.

Výsledky voleb do sněmovny určily, že i někteří další členové zastupitelsva, již déle než měsíc, zastávají více než jednu tzv. uvolněnou funkci. A přímo se to týká  dalších náměstků hejtmanky, Josefa Bernarda (PIR-STAN) a Marka Ženíška (SPOLU), kteří se stali nejen poslanci, ale i předsedy sněmovních výborů. Poslankyní je nově také uvolněná předsedkyně Výboru pro regionální rozvoj Plzeňského kraje, starostka Kozolup Michaela Opltová. K tomu lze podotknout, že základní plat poslance je 90 tis. Kč a uvolněného předsedy výboru kraje je stanoven ve stejné výši.

Jiří Valenta


Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano 44%
transparent.gif transparent.gif
Ne 18%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 38%
transparent.gif transparent.gif