Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Internet v Bělorusku selhává již třetí den v řadě!

Internet v Bělorusku selhává již třetí den v řadě!

Problémy s internetem, které začaly v celém Bělorusku během prezidentských voleb 9. srpna, přetrvávají již třetí den v řadě, uvedl korespondent RIA Novosti.

Protesty v Minsku
11. srpna 2020 - 11:07

Zejména se kvůli špatnému připojení weby, včetně vládních agentur, ne vždy načítají, vyhledávače a YouTube nefungují. Také mesendři selhávají.

Dříve běloruský vůdce Alexander Lukašenko prohlásil, že internet v republice je odříznut od zahraničí, nejedná se prý o iniciativu vlády. Podle Lukašenka se snaží na Bělorusko vyvíjet tlak z různých stran, „jednají hybridním způsobem ve všech směrech“.

Internet v Minsku, hlavním městě Běloruska, začal mizet ráno v den prezidentských voleb a večer úplně zmizel. V pondělí ráno již stránky vládních agentur a státních médií fungovaly stabilně, ale stále existovaly problémy s přístupem k internetovým zdrojům a oblíbeným mesengerům. Podle Denise Kuskova, vedoucího informační a analytické agentury TelecomDaily, „je obtížné nespojovat odstavení internetu s probíhajícími událostmi“, zejména v Bělorusku, zejména s rozehnáním opozičního shromáždění večer 9. srpna.


V neděli se v Bělorusku konaly prezidentské volby. Podle Ústřední volební komise (ÚVK) získal Lukašenko 80,08%, následovala Světlana Tichanovskaja s 10,09%. Současně štáb Tikhanovské uvedl, že neuznaly výsledky ÚVK, a poznamenal, že data z volebních místností ve všech okresech republiky ukázala, že získala mezi 70-80% hlasů. Jak potvrdilo MZV Litvy, Tichanovskaja utekla na území této sousedící země.

V neděli večer začaly masové protesty v řadě běloruských měst, které pokračovaly v pondělí večer. Protestující v centru Minska postavili barikády z popelnic. Policie na ně použila slzný plyn, vodní děla a omračující granáty a vytlačila demonstranty z centra města. Lukašenko obvinil z organizace protestů západní země a jmenoval zvláště Českou republiku.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: youtube)