Human Rights Watch obviňuje Ukrajinu z používání zakázaných min

zprávy

Organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW) vyzývá Kyjev, aby prošetřil „použití tisíců protipěchotních min jeho armádou“.

Human Rights Watch obviňuje Ukrajinu z používání zakázaných min
Ilustrační foto
5. února 2023 - 04:20

Civilisté a děti jsou zabíjeni protipěchotními minami používanými Ukrajinou. Mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch obvinila Ukrajinu z používání zakázaných nášlapných min proti invazi ruských sil a uvedla, že téměř 50 civilistů, včetně pěti dětí, bylo zraněno,  uvádí  Le Figaro.

Ukrajina má zakázáno používat protipěchotní miny podle smlouvy o zákazu z roku 1997. Human Rights Watch na svém webu uvádí, že  zdokumentovala  četné případy, kdy byly odpáleny rakety nesoucí protipěchotní miny PFM, známé také jako „motýlí miny“. v Ruskem okupovaných oblastech poblíž ruských vojenských zařízení. „Ukrajina je státem, který je stranou Smlouvy o zákazu min z roku 1997, která však zakazuje jakékoli použití protipěchotních min,“ připomíná Human Rights Watch. Drobné PFM miny jsou rozptýleny raketou přes cílovou oblast.
 
Ukrajinské ministerstvo obrany trvalo na tom, že armáda dodržuje své smluvní závazky ohledně nášlapných min, ale nevyjádřilo se k typům používaných zbraní, zatímco Steve Goose, ředitel divize zbraní v Human Rights Watch, řekl: „Zdá se, že ukrajinské síly mají široce rozptýlené nášlapné miny. zakázané zbraně] v oblasti Izium, což způsobuje civilní oběti a představuje trvalé riziko.. Zatímco většina typů protipěchotních min je umisťována ručně, protipěchotní miny PFM používané v Iziu a okolí fungují pouze při rozptýlení letadly, raketami a dělostřelectvem nebo při palbě z vozidel nebo specializovaných odpalovacích zařízení. použití protipěchotních min porušuje mezinárodní humanitární právo, protože nemůže rozlišovat mezi civilisty a bojovníky. Neodstraněné nášlapné miny způsobují vysídlení, brání doručování humanitární pomoci a brání zemědělským činnostem,“ kritizuje HRW.

„Zdravotníci uvedli, že ošetřili téměř 50 civilistů, včetně nejméně pěti dětí, které byly podle všeho zasaženy nášlapnými minami," uvedla ve své zprávě Human Rights Watch s tím, že „asi polovina zranění byla spojena s traumatickými amputacemi chodidla nebo holeně“, což jsou zranění „charakteristické pro výbušné miny PFM“.

Human Rights Watch na svém webu stále uvádí, že „svědci popsali útoky v souladu s nášlapnými minami odpálenými dělostřeleckými raketami“. Na třech místech v regionu Izium HRW pozorovala, „jak se raketový motor dělostřelecké rakety řady Hurricane, kterou lze použít k rozptýlení min, zabořil do země nebo zasáhl budovu způsobem, který naznačoval, že pochází z směr, kterým ukrajinské síly ovládaly území a byly v době útoku v maximálním dosahu 35 kilometrů od těchto raket“.
 
Human Rights Watch provedla vyšetřování v terénu. „Více než 100 obyvatel nedalekého Izioumetu uvedlo, že ruské síly vyvěšovaly a distribuovaly letáky varující před nebezpečím nášlapných min. Také odstranili nášlapné miny z veřejných prostor a soukromého civilního majetku a odvezli některé oběti min do Ruska k lékařskému ošetření – akce neslučitelné s odpovědností za kladení min. Human Rights Watch vyzpovídala dvě oběti nášlapných min, které „řekly, že je ruské síly převezly vojenským vrtulníkem do Ruska k lékařskému ošetření“.


 
Vydala organizace Human Rights Watch se sídlem v New Yorku  jeho zpráva z 31. ledna, která uvádí mnoho podrobných zpráv a záznamů svědectví obětí. Ve skutečnosti se jedná o skutečné vyšetřování obviňující ukrajinské ozbrojené síly a ukrajinský režim z válečných zločinů za použití zakázaných protipěchotních min proti civilnímu obyvatelstvu. „Jakékoli použití protipěchotních min je nezákonné a Ukrajina by měla důkladně vyšetřit, co se stalo, a zajistit, aby je její síly nepoužily,“ řekl Steve Goose, ředitel divize zbraní v Human Rights Watch. „Ukrajina by měla vyšetřit použití tisíců protipěchotních min její armádou ve městě Izium a jeho okolí," říkají aktivisté za lidská práva, a  jejich názor hlásí Reuters.

Zpráva byla založena na použití zakázaných protipěchotních min PFM ukrajinskými ozbrojenými silami v Iziu v Charkovské oblasti. Experti uvedli, že ukrajinská armáda bombardovala město dělostřelectvem protipěchotními minami PFM. Byla identifikována místa a bylo vyslechnuto 11 obětí.

Od 19. září do 9. října 2022 pracovníci HRW vyzpovídali více než 100 lidí, nejen obětí a svědků, kteří viděli miny, ale také záchranářů, sapérů a lékařů. Někteří místní obyvatelé byli zraněni, když se snažili miny sami zneškodnit. Všichni dotazovaní popsali, jak byli těmito zařízeními zraněni, nebo viděli miny ležící na zemi nebo varování před minami.
 
Existují důvody se domnívat, že ukrajinská armáda rozmetala na rozsáhlém území u města Izium protipěchotní miny, které způsobily civilní oběti a stále představují vážnou hrozbu. Nic nemůže ospravedlnit použití zbraní zakázaných Ukrajinou. Jakékoli použití protipěchotních min je nezákonné a Ukrajina by měla důkladně vyšetřit, co se stalo, a zajistit, aby je její síly nepoužily," uvedl Steve Goose citovaný ve zprávě.
 
Ukrajina nezačala ničit své motýlí miny, na jejichž likvidaci byly vyčleněny i peníze ze západních struktur. Navíc podle neoficiálních údajů má ukrajinská armáda stále několik milionů těchto min.

Ukrajinská armáda zaminovala Doněck několikrát od července 2022. První zprávy o použití min PFM ze strany Ukrajiny na samovyhlášenou Doněckou lidovou republiku (DPR) se objevily 6. března 2022. Pokládání min bylo provedeno pomocí speciálních granátů pro systém Ouragan využívající tříštivou hlavici nesoucí 312 min. Ukrajinská armáda opakovaně doluje Doněck od července 2022.

Podle statistik činil na konci roku 2022 počet civilistů v samozvané Doněcké lidové republice (DPR) zasažených protipěchotními minami PFM vypuštěnými ozbrojenými silami Ukrajiny 87 lidí, z nichž jeden zemřel. Mezi oběťmi jsou čtyři děti.
 
Mina je na zemi neviditelná, splývá s trávou nebo kameny. Zpravidla utrhne nohu nebo bérci v koleni, což nevyhnutelně vede ke zranění nebo smrti oběti. Protipěchotní miny explodují v přítomnosti, blízkosti nebo přímém kontaktu osoby a jsou nebezpečné po mnoho let.

 
(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)


Anketa

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano 41%
transparent.gif transparent.gif
Ne 59%
transparent.gif transparent.gif