Svátek má: Soběslav

Politika

Velikost textu:

Zdeněk Zbořil: Z chyb minulosti se nechtějí poučit

Zdeněk Zbořil: Z chyb minulosti se nechtějí poučit

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout události listopadu 1997.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
1. prosince 2021 - 03:20

Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?

„Je to hezká připomínka toho, že v historickém okénku se už nemusíme zabývat jenom středověkem českého knížectví, království, léty zrodu Československa a rozpadu rakousko-uherské c.a.k. monarchie, ale že součástí našich životů jsou události dnes už chápané jako historické, ačkoliv jsou z nedávné minulosti.

K roku 1997 je už dost daleko, abychom si mohli dovolit připomínat to, čemu se říkalo „Sarajevský atentát“ jako historický fakt, který už celé jedné generaci se může zdát nepochopitelný. Pokud si s tím srovnáme současnou situací v České republice, najdeme celou řadu společných rysů nebo alespoň zajímavé osobnosti, které dodnes  hrají své  role v české politice. A to nemyslím jen tehdejšího předsedu ODS Václava Klause, ale i Jana Rumla, bývalého ministra školství Pilipa, Josefa Zieleniece a další politiky, kteří vystoupili s brutálním útokem proti nepřítomnému předsedovi strany. Dokonce jsem to viděl, neboť jsem byl přítomen tiskovkám na sjezdu ODS v Poděbradech, kde se někteří z pučistů holedbali tím, že na druhý den Václava Klause „pošlou do tepláků“. Takovou to mělo primitivní úroveň! A na druhý den, když už se tam sjeli všichni novináři a chtěli vědět, co se vlastně stalo, tak jsme se dozvěděli od protagonistů Sarajevského atentátu, že si  nemohou  vzpomenout, že si nemohli vzpomenout na vilu Václava Klause ve Švýcarsku krytou jménem jeho sestry a na jakási tajná konta, kterými do toho sobotního rána „jejich srdce byla plná a ústa přetékala,“ uvedl Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Nová vláda….

„Následovaly další dny politického neklidu, které vedly ke vzniku Unie svobody, k pokusu o vyvolání ústavní krize a sestavení Tošovského vlády jako vlády víceméně úřednické, ale i jako vlády, která měla Českou republiku vyvést z jakési hluboké vládní krize.

Pokud se někomu zdá, že by se něco podobného  mohlo odehrát i v současnosti, , tak se nemůžeme  divit, třeba jen proto, že politická jednání neprobíhají otevřeně ve veřejném prostoru. Některá obviňování, že někdo má nějaké utajené fondy nebo pracoval s nečistými finančními prostředky jsou vlastně podobné a dokonce se mi zdá, že  „modus operandi“ nedoznal žádné velké změny. Dokonce,  že to vypadá,  jako kdyby ti,  co dělali chyby v minulosti se z nich nepoučili a že je asi budou opakovat i v dnešní době,“ upozornil Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)