Svátek má: Berta

Politika

Velikost textu:

Zbořil: 2.světová válka vlastně ještě neskončila

Zbořil: 2.světová válka vlastně ještě neskončila

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki ale i to, že 2. sv. válka ve východním Pacifiku neskončila, válka pokračovala.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
12. srpna 2020 - 03:20

Co vy na to,  pane Zbořile?

„Já bych si dovolil říct, že válka pokračuje. Připomeňme také, že  uplynulo 75 let od bombardování  japonských měst Hirošimy a Nagasaki atomovými bombami. Dnes se vedou spory o tom, zda to byl trik, který měl ovlivnit jednání Postupimské konference a kde byli zástupci Sovětského Svazu, Spojených států a Velké Británie, která tam hrála nějakou podružnou roli Ale my se při té příležitosti na to soustřeďujeme až příliš a přitom nemluvíme o tom, že vlastně šlo o ukončení 2.sv.války  na Dálném východě a jihovýchodní Asii a to je problém, který by zasloužil pozornosti přinejmenším Evropské unie, paní poslankyně Langšádlové a BIS, protože znalosti a vzorce, které dnešní politici mají v hlavách, jak říká paní poslankyně o tom co se vlastně v té době stalo v roce 1945 jsou informace zcela falešné,“ říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

A konec 2.sv.války?

„Nám vlastně nedošlo, že válka na Dálném východě a v jihovýchodní Asii vůbec neskončila v roce 1945, ona naopak pro některé země teprve začíná. Začíná francouzsko-vietnamským konfliktem, který přerostl v americkou válku a končí až v roce 1975 . My vůbec nevíme, že 2.sv.válka pro Indonésii končí až v roce 1949 . My vůbec nemluvíme o tom, že existuje ještě poslední reziduum 2.sv.války a tím je  válečný stav mezi OSN a KLDR na Korejském poloostrově. Válka nekončí 2.září 1945 podpisem kapitulace Japonska za určitých výhodných podmínek pro USA, ale ani obsazením Kurilských ostrovů, Sachalinu a v podstatě všech území, které carské Rusko ztratilo v rusko-japonské válce v roce 1904. Zůstává rozdělena Korea, která byla obsazena Rudou armádou a teprve na základě dohod vlády Spojených států a Sovětského svazu byla stanovena hranice na 38.rovnoběžce a napětí celé studené války se odehrává právě na této hranici, která je stále ještě válečná Takže 2.sv.válka skončila pro Korejce pouze příměřím a kdo tu válku ukončí vlastně ani dnes nevíme. Bude to ČLR, budou to Japonci,  Spojené státy, bude to Ruská federace a plus dva korejské státy?“  dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.



(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)