Svátek má: Berta

Politika

Velikost textu:

Eduard Chmelár: Progresivismus Karpatského typu

Eduard Chmelár: Progresivismus Karpatského typu

Opravdu jsem fascinován, jak téměř tři měsíce poté, co v USA mlátí demonstranty a občas někoho zastřelí, prezidentka Zuzana Čaputová a místopředseda Progresivního Slovenska Michal Šimečka konečně odsoudili policejní násilí, píše na facebooku Eduard Chmelár.

Eduard Chmelár
11. srpna 2020 - 09:01

Ne však v USA (na to neměli ani odvahu, ani noty), ale v Bělorusku. Těsně před pádem komunistického režimu se v Československu veřejně podepisovala petice za propuštění Nelsona Mandely. To se tehdy mohlo, jihoafrický apartheid byl nepřítelem ČSSR. Na podpis petice za propuštění Havla nebo Čarnogurského jste už potřebovali odvahu, píše na facebooku Eduard Chmelár.

Lidská práva jsou bezcenná, pokud je nechápeme univerzálně, pokud si z nich vybíráme rozinky a při bezpráví svých spojenců klopíme uši.


Lukašenkův režim je odsouzen k zániku, obrátil se k němu zády celý svět, dokonce i Moskva. Kritizovat ho dnes je už laciné.

Ale pokud zavíráte oči před tím, co se děje v kolébce moderní demokracie, poklonkujete nejmocnějším a ještě se tváříte jako bojovníci za lidská práva ... no, to je už takový progresivismus Karpatského typu, končí komentář Eduard Chmelár, slovenský analytik, vysokoškolský učitel a občanský aktivista..

(rp,prvnizpravy.cz, fb, foto:arch.)