Svátek má: Berta

Byznys

Velikost textu:

Aktuální vývoj evropské ekonomiky dodává investorům optimismus do žil ...

Aktuální vývoj evropské ekonomiky dodává investorům optimismus do žil ...

Evropská ekonomika oživuje rychleji, než se původně čekalo. To dokazuje poslední vývoj měsíčních indikátorů, jak ze spotřebitelského, tak i z výrobního sektoru.

Ilustrační foto
11. srpna 2020 - 09:45

Není tudíž překvapením, že investoři a analytici hodnotí dosavadní počínání evropské ekonomiky kladně, sdělil Martin Gürtler, analytik Komerční banky.

Včera to ukázal index Sentix a dnes by s podobnou zprávou měl přijít index ZEW. Vrásky na čele však investorům a analytikům dělá obnovené šíření koronaviru, které může probíhající oživení ekonomik ohrozit. V Maďarsku dnes zveřejní červencovou inflaci, která by podle očekávání trhu měla mírně vzrůst.

… obnovené šíření koronaviru ho však tlumí

Zatímco současný vývoj německé ekonomiky podporuje optimismus tamních investorů a analytiků, zvýšená nejistota ohledně dalšího vývoje koronavirové epidemie ho naopak tlumí. Dnešní ZEW index za srpen tak pravděpodobně ukáže další nárůst ve složce hodnotící aktuální situaci a naopak opětovnou mírnou korekci ve složce hodnotící očekávání pro následujících šest měsíců.

V Maďarsku zveřejní hodnoty červencové inflace. Trh očekává, že růst spotřebitelských cen zrychlí meziměsíčně na 0,6 %, v meziročním vyjádření pak na 3,1 %.

Důvěra investorů v evropskou ekonomiku pokračovala v růstu


Důvěra investorů v evropskou ekonomiku podle indexu Sentix v srpnu znovu vzrostla, a to více než se čekalo. Další zlepšení je patrné především s ohledem na hodnocení současné situace, kdy investoři kladně hodnotí dosavadní vývoj měsíčních indikátorů, které ukazují na rychlejší oživení evropské ekonomiky, než se původně čekalo. Jejich očekávání pro následující půl rok však zůstala oproti předchozímu měsíci zhruba beze změny. Lze předpokládat, že významný vliv zde měl opětovný nárůst nejistoty kolem dalšího vývoje koronavirové nákazy, v důsledku zvyšujícího se počtu nových případů po celém světě. I tak však investoři čekají, že oživení evropských ekonomik bude ve zbytku roku pokračovat. Důvěra investorů je teď zhruba na úrovni konce loňského roku. To však neznamená, že by byla nějak vysoká, neboť v té době se investoři také obávali o další vývoj evropské ekonomiky, a to zejména v důsledku celosvětového útlumu ve zpracovatelském průmyslu.

Koruna včera posilovala, když se v odpoledních hodinách dostala zpět pod 26,20 CZK/EUR. Postupně tak umazávala mírnou ztrátu ze závěru minulého týdne. Vliv na to mělo obnovené posilování eura k dolaru. Na slabší dolar pravděpodobně působilo další vyostření sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Po pátečním uvalení sankcí na čelní představitele Hongkongu ze strany USA, včera k obdobnému kroku přistoupila také Čína. Odvetné opatření se dotkne jedenácti významných Američanů, včetně některých známých senátorů. Blízcí spolupracovníci prezidenta Trumpa by však na seznamu být neměli. V důsledku posilujícího eura k dolaru včera zpevnil také zbytek regionu, tedy jak polský zlotý, tak i maďarský forint, konstatoval Martin Gürtler.

(mg, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
97
ČEZ
441.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
502
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
493
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
760
PHILIP MORRIS ČR A
13600
O2 C.R.
217
UNIPETROL
382.5
VIG
552.5