Svátek má: Berta

Byznys

Velikost textu:

Aktivita v evropském výrobním sektoru je na vzestupu

Aktivita v evropském výrobním sektoru je na vzestupu

Červen pravděpodobně přinesl další oživení v evropském výrobním sektoru. Optimisticky vyhlížela již německá a francouzská čísla průmyslové produkce ze závěru minulého týdne.

Ilustrační foto
12. srpna 2020 - 09:45

Dnes by na dobré výsledky měla navázat průmyslová produkce za celou eurozónu. Ta sice bude s největší pravděpodobností i nadále meziročně klesat, oproti květnu však zhruba polovičním tempem. Z USA dnes dorazí hodnoty červencové inflace a trh očekává její zpomalení, sdělil Martin Gürtler, analytik Komerční banky..

Růst spotřebitelských cen v USA zřejmě zpomalí

Oživení v evropském výrobním sektoru zřejmě pokračovalo také v červnu, jak již minulý týden naznačily hodnoty průmyslové produkce z Německa a Francie. My očekáváme, že v celé eurozóně vzrostla průmyslová produkce meziměsíčně o 10,5 %. Za loňským rokem však i nadále zaostávala, podle nás o 9,8 %. Plnému obnovení výroby stále brání především nedostatečná poptávka. Německá a francouzská čísla z minulého pátku však překvapila pozitivně a oživení ve výrobním sektoru by tak mohlo být rychlejší, než se původně čekalo.

Ve Spojených státech dnes zveřejní inflaci za červenec. Ta podle očekávání trhu zpomalí z předchozích 0,6 % meziměsíčně na 0,3 %. O desetinu nižší by v meziměsíčním vyjádření měla skončit i tamní jádrová inflace.

Maďarská inflace výrazně překvapila

Růst spotřebitelských cen v Maďarsku zrychlil, a to o dost více než se čekalo. V meziměsíčním vyjádření inflace vzrostla z červnových 0,4 % na 1,1 % v červenci, v tom meziročním pak z 2,9 % na 3,8 %. Trh přitom pro červenec očekával růst spotřebitelských cen o 0,6 % meziměsíčně a 3,1 % meziročně. Červencová inflace se tak nacházela poblíž horní hranice tolerančního pásma Maďarské centrální banky, která cíluje inflaci ve výši 3 % s tolerančním pásmem v rozsahu jednoho procentního bodu na obě strany. Jádrová inflace zrychlila z 3,5 % na 4,1 %. Rychlý růst přesahující 7 % vykazovaly i nadále ceny potravin. Ceny pohonných hmot pokračovaly v meziročním poklesu, ten byl však ve srovnání s předchozím měsícem o poznání nižší.

V Maďarsku tak pokračuje stagflační vývoj, když při výrazném útlumu ekonomické aktivity rostou spotřebitelské ceny neobvykle rychlými tempy. Obdobný vývoj nyní zažívá také Polsko a Česká republika. Inflaci ve všech třech případech táhnou nahoru především ceny služeb, jejichž provozovatelé si pravděpodobně vyššími cenami kompenzují nárůst nákladů spojených s vládními opatřeními proti koronaviru. Naproti tomu v zemích západní Evropy se spotřebitelské ceny v průběhu druhého čtvrtletí vyvíjely podle očekávání, když na propad poptávky zareagovaly nižším růstem. Nad vývojem ve středoevropském regionu si teď lámou hlavu především tamní centrální banky, které v minulých měsících výrazně uvolnily měnovou politiku s cílem podpořit oživení ekonomik, nyní však čelí inflaci poblíž horní hranice svých tolerančních pásem. Hodnoty české inflace za červenec se dozvíme zítra.

Očekávání investorů a analytiků pro následujícího půl roku se podle srpnového ZEW indexu výrazně zlepšila, trh přitom čekal, že dojde k jejich mírnému zhoršení. Za odhady naopak zaostalo hodnocení současné situace, kde trh počítal s dalším nárůstem indexu, ten však nakonec setrval poblíž červencové hodnoty. V hodnocení investorů a analytiků se teď mísí poslední vývoj měsíčních indikátorů, který ukazuje na oproti očekávání rychlejší oživení ekonomik, s narůstajícím počtem nových případů koronavirové nákazy, který naopak může toho oživení významně přibrzdit.

Joe Biden si zvolil svého kandidáta na post viceprezidenta Spojených států. Stala je jí afroamerická senátorka za stát Kalifornie Kamala Harris.

Koruna včera mírně posílila a v odpoledních hodinách se obchodovala zhruba za 26,15 CZK/EUR. Polský zlotý a maďarský forint uzavíraly poblíž hodnot z předchozího dne. Forint sice na vysokou inflaci v Maďarsku zareagoval nejprve oslabením, poté však opět posílil. Vliv mělo i posílení eura k dolaru, dodal Martin Gürtler.

(mg, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
97
ČEZ
441.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
502
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
493
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
760
PHILIP MORRIS ČR A
13600
O2 C.R.
217
UNIPETROL
382.5
VIG
552.5